رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

تمدن های استعمارگر استیلای سابق خود را بر تمدن ها از دست داده اند/ نقش ویژه دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) در توسعه زبان فارسی


5 مهر, 1402 - 00:15 -- کارشناس۲
استاندار قزوین:

تمدن های استعمارگر استیلای سابق خود را بر تمدن ها از دست داده اند/ نقش ویژه دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) در توسعه زبان فارسی

استاندار قزوین گفت: امروز خیلی از تمدن ها رو به افول هستند و استیلای سابق خود را بر تمدن ها از دست داده اند و از طرفی هم توانمندی مقاومت در مقابل تأثیرپذیری تمدن های انسانی را ندارند.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری ،

محمدمهدی اعلایی استاندار قزوین روز سه شنبه در سومین نشست اعضای باشگاه سفرای فارسی گوی اظهار داشت: دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) نقش ویژه‌ ای را در توسعه زبان فارسی و برقراری پیوندهای تمدنی در جغرافیای اسلامی و فارسی زبانان در منطقه ایفا می کند و با برنامه های دانشگاه این فضا فرآیندهای توسعه ای بیشتری را پیش رو خود قرار خواهد داد. 

وی افزود: حوزه تمدنی زبان فارسی در مباحث فرهنگی مانند مباحث سیاسی و اقتصادی در سده های اخیر تحت تاثیر هجوم ابر قدرت های سیاسی، اقتصادی و نظامی غرب و شرق بوده و انکار ناپذیر است که این حوزه تمدنی متاسفانه تأثیرپذیری های منفی قابل توجهی را از این هجوم ها شاهد بوده است. 

استاندار قزوین اضافه کرد: اگر هجوم غرب و شرق در این حوزه وجود نداشت به طور قطع حوزه تمدنی از سمرقند و بلخ تا بمبئی و هرات و همه حوزه های فرهنگی و تمدنی امروز بهتر شناخته شده بودند و سرنوشت متفاوت تری را نسبت به حال تجربه می کردند. 

اعلایی گفت: داشته های عمیق، دقیق و پر ظرفیت زبان فارسی مانند معادنی ارزشمند است که هنوز به بهترین شکل ممکن استخراج نشده است و داشته های ارزشمندتر و اثرگذارتری در زبان فارسی وجود دارد.

نماینده عالی دولت در استان اظهار داشت: امروز خیلی از تمدن ها رو به افول هستند و استیلای سابق خود را بر تمدن ها از دست داده اند و از طرفی هم توانمندی مقاومت در مقابل تأثیرپذیری تمدن های انسانی را ندارند و به همین دلیل روزگار فعلی زمان مناسبی برای بازبینی در این حوزه است و با همگرایی بیشتر کشورهای فارسی زبان و مسلمانان این ایده اجرایی خواهد شد.

وی افزود: رهبر معظم انقلاب در راستای نکوداشت زبان فارسی فرمایشات متعددی را دارند و از نظر ایشان علم و زبان فارسی باید به اندازه ای در کشورهای فارسی گوی و مسلمان تقویت شود که جویندگان علم مانند گذشته برای آموزش علوم، زبان فارسی یاد بگیرند، موضوعی که غیرقابل دسترس نیست و با تلاش و پشتکار محقق خواهد شد.
 
اعلایی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشور تاثیرگذار در جغرافیای منطقه آمادگی بسترسازی در این حوزه را دارد، گفت: پرورش یافتگان و ساکنین حوزه فرهنگی و تمدنی هیچ راه توفیق و تعالی جز اتکا به توان خود و در کنار یکدیگر قرار گرفتن ندارند و این رویکرد امروز در صدر برنامه های دولت سیزدهم قرار دارد.

استاندار قزوین اضافه کرد: استان قزوین به عنوان یکی از استان های فرهنگی و تمدن سازی در این حوزه نقش آفرینی خواهد کرد و دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) نگین توسعه زبان فارسی است.