رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

مردم در زمینه اقلام مورد نیاز نگرانی نداشته باشند / الزام پیشرفت کشور اصلاح وضعیت پرداخت یارانه‌ها است / برنامه دولت این است که یارانه به جای واردکننده به مردم واگذار شود


22 ارديبهشت, 1401 - 07:39 -- کارشناس۲
استاندار قزوین:

مردم در زمینه اقلام مورد نیاز نگرانی نداشته باشند / الزام پیشرفت کشور اصلاح وضعیت پرداخت یارانه‌ها است / برنامه دولت این است که یارانه به جای واردکننده به مردم واگذار شود

استاندار قزوین گفت: انبارهای کالاهای مورد نیاز مردم به ویژه اقلامی که یارانه آنها در مسیر اصلاح است، پر از کالاست و به وفور وجود دارد و مردم هیچ گونه نگرانی در این زمینه نداشته باشند.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری ،

محمد مهدی اعلایی روز چهارشنبه در آیین تجلیل و تکریم اساتید حوزه های علمیه استان قزوین که در مسجدالنبی(ص) شهر قزوین برگزار شد، اظهار داشت: شرایط فعلی کشور با توجه به اقتضائات درونی و پیرامونی و مواردی که مورد تأکید رهبر معظم انقلاب هم قرار گرفته در وضعیتی است که باید برای موضوعات اقتصادی چاره اندیشی اساسی شود. 

وی افزود: آن چیزی که در فضای اقتصادی کشور پیش روی مردم است بخشی به دلیل کدورت و دشمنی هایی می باشد که به صورت زمان دار در طی سالیان گذشته در جهت هدف قرار دادن اقتصاد کشور و برای افزایش فشار به مردم صورت گرفته بود و نظام اقتصادی کشور را با چالش هایی رو به رو کرده است. 

اعلایی گفت: یک بخش هم به دلیل این است که در سالیان گذشته مسئولیت پذیری که باید با انجام یک سری اقدامات متکی بر تدبیر و اندیشه و پذیرش ریسک در حوزه اقتصادی انجام می شد، صورت نگرفته و متأسفانه تصمیماتی گرفته شده که راحت ترین و بی دردسرترین راه بوده و آن تصمیمات ما را در شرایط فعلی قرار داده است. 

استاندار قزوین اضافه کرد: در شرایطی قرار داریم که به دلیل سیاست های اقتصادی گذشته، حجم نقدینگی بی سابقه ای در جامعه وجود دارد و منشأ بسیاری از مشکلات از جمله تورم و اختلاف طبقاتی و سایر معضلات اقتصادی و اجتماعی شده است. 

نماینده عالی دولت در استان با بیان اینکه یکی از عمده ترین اشتباهات در دوره گذشته تصویب نرخ ارز ۴۲۰۰ تومانی بوده است، اظهار داشت: در مقطعی که قیمت ارز افزایش پیدا کرده بود، دولت به یکباره تصمیمی گرفت که از ابعاد مختلف زیر سوال است و منجر به اتلاف میلیارد ها دلار پولی شد که به سختی به دست کشور رسیده و آسیب جدی به تولید زده شد و بالا رفتن تورم و بالا بودن نقدینگی را رقم زد.

اعلایی گفت: براساس این رویه ای که انجام دادند برای اولین بار در تاریخ اقتصادی دنیا یارانه به واردکننده داده شد و منجر به رانت و به دست آوردن سود بالا توسط عده ای خاص شد که هم باعث اختلاف طبقانی و هم منجر به تضعیف تولید شد. 

وی افزود: اراده ملت از استقرار دولت سیزدهم اصلاح وضعیت فعلی اقتصاد است و قطعا با تعارف و بیان تشریفاتی نمی توان این مسیر را طی کرد، بنابراین خواست دولت و الزام پیشرفت کشور اصلاح این روند است و یکی از اولویت های اصلی قطعا اصلاح یارانه است. 

استاندار قزوین اضافه کرد: البته یکبار بخشی از این کار در سال های پایانی دهه هشتاد انجام شده بود ولی برخی از بی مسئولیتی ها باعث شده اقداماتی که یکبار کشور برای آن هزینه داده بود مجدد تکرار شود و متأسفانه باید دوباره هزینه ها را بپردازیم. 

نماینده عالی دولت در استان اظهار داشت: برنامه دولت این است که پرداخت یارانه به جای واردکننده به مردم واگذار شود، موضوعی که هم تولید را تقویت می کند هم قدرت انتخاب را به مصرف کننده می دهد و جامعه را به سمت عدالت پیش می برد. 

وی ادامه داد: سال گذشته ۲۰ میلیارد دلار بابت نهاده های دامی یارانه پرداخت شده است که بسیار قابل توجه است، البته در قانون بودجه هشت میلیارد دلار مصوب شده بوده و زمانی که دولت جدید مستقر شد این اعتبار تمام شده بود. 

استاندار قزوین با اشاره به جایگاه ویژه و برجسته علما و فضلای استان قزوین گفت: انتظار می رود روحانیون موثر و اساتید حوزه های علمیه استان در جهت تبیین ضرورت این اقدام در راستای فرمایش مقام معظم رهبری به دولت کمک کنند و علاوه بر آن موضوعات و مشکلات را رصد و نظارت کنند و با توجه به تعهد و دلسوزی به اطلاع متولیان ن مربوطه برسانند.