رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

ضرورت ایجاد نشاط اجتماعی متناسب با تغییر سبک زندگی در ایام کرونا


20 خرداد, 1400 - 21:32 -- خبر
مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری قزوین:

ضرورت ایجاد نشاط اجتماعی متناسب با تغییر سبک زندگی در ایام کرونا

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری قزوین گفت: ایجاد نشاط اجتماعی در جامعه و بین خانواده‌ها در شرایط کرونا ضروری است و دستگاه های فرهنگی و اجتماعی باید به این مقوله توجه کنند.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری ،

مریم بیدخام  در کمیته تخصصی که با حضور مدیران و نمایندگان دستگاههای اجرایی و تشکل‌های مردم نهاد به منظور برنامه ریزی برای حفظ و ارتقای نشاط کودکان و نوجوانان در ایام کرونا برگزار شد، با اشاره به تاثیرات ویروس کرونا بر سبک زندگی در حوزه‌های مختلف افزود: دستگاه‌های متولی در حوزه سیاستگذاری اجتماعی و فرهنگی باید تدابیری را متناسب با نیاز و انتظار جامعه اتخاذ کنند تا نشاط و امید در در درون خانواده و به ویژه کودکان و نوجوانان دچار فرسایش و اختلال نشود.

وی اظهار داشت: در سال گذشته با شیوع ویروس کرونا سبک زندگی افراد به‌لحاظ امور مختلف از جمله نحوه گذران اوقات فراغت در درون خانواده تغییر کرده و گاه دچار اختلال کرده است،

بیدخام با اشاره به برخی مزیت‌های قرنطینه از جمله حضور بیشتر والدین خصوصاً پدر در خانواده که تقویت کننده سرمایه اجتماعی درون‌خانوادگی و همفکری و مشارکت اعضای را به همراه دارد، افزود: این جمع‌شدن اجباری اعضای خانواده در ابتدای امر شاید تازگی و جذابیت داشته باشد اما با طولانی شدن آن و با توجه به شرایط منازل و کوچک بودن فضای خانه‌های آپارتمانی، گاهی باعث بروز مشکلاتی در روابط درون‌خانوادگی و کاهش تاب‌آوری افراد در برخی خانواده‌ها می‌شود.

این مسوول اضافه کرد: با بسته شدن مدارس و متوقف شدن برخی از رویدادهای اجتماعی، بسیاری از کودکان و نوجوانان نه تنها برخی از مهم‌ترین لحظات زندگی خود را از دست دادند، بلکه از فعالیت‌های روزمره‌ مثل گپ و گفت با دوستان و حضور در بین همسالانشان هم دور افتاده‌اند.

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری با اشاره به برخی برنامه‌های مبتکرانه که در ایام کرونا انجام شد،تصریح کرد: تهیه کلیپ‌های ۹۰ ثانیه‌ای، قصه گویی کودکان در فضای مجازی و ورزش در خانه را از جمله طرحهای موفق در ایام کرونا بوده که نیاز به استمرار دارد.

وی با تاکید بر ضرورت حمایت‌ اجتماعی از کودکان کار و خیابانی گفت: با هماهنگی‌های به عمل آمده در استان طرح تونل سبز به منظور شناسایی، غربالگری و توانمند سازی کودکان کار و خیابان استان انجام خواهد شد .

بیدخام از اجرای طرح حمایت‌های آموزشی، فرهنگی و اجتماعی از کودکان کار و خیابان در استان‌ قزوین خبر داد و افزود: در این طرح کودکان کار، خیابان و کودکان مناطق کمتر توسعه یافته با محوریت بهزیستی شناسایی و غربالگری شده و با شناسایی استعدادهایشان از طریق دستگاه‌های اجرایی و تشکل‌های مردم نهاد مورد حمایت‌های لازم قرار می‌گیرند.

وی یاد آور شد: بسیاری از کودکان کار که بنا به شرایط خانوادگی مجبور به کار هستند ممکن است که دارای استعداد خاصی باشند که با شناسایی به موقع و آموزش آن‌ها می‌توان آینده روشنی را برای این افراد رقم زد.

بیدخام افزود: از دستگاه‌های اجرایی مرتبط از قبیل ورزش و جوانان، آموزش و پرورش، فرهنگ و ارشاد اسلامی، حوزه هنری و کانون پرورش فکری کودکان انتظار می‌رود که در صورت ارجاع کودکان کار به آنها با حمایت و آموزشهای لازم به شکوفا شدن استعدادهای آنها اهتمام کنند.