رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

ضرورت بهره مندی از ظرفیت تشکل‌های مردم نهاد در مدیریت بحران


13 ارديبهشت, 1400 - 00:26 -- خبر
مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی تاکید کرد :

ضرورت بهره مندی از ظرفیت تشکل‌های مردم نهاد در مدیریت بحران

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری بر ضرورت بهره مندی از ظرفیت سازمان های مردم نهاد در مدیریت بحران تاکید کرد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری ،

مریم بیدخام در اولین جلسه کارگروه تخصصی تشکل های مردم نهاد در مدیریت بحران با بیان اینکه در حال حاضر، بالغ بر ۲۸۰ تشکل مردم نهاد در حوزه های مختلف ، در استان قزوین فعالیت می کنند  افزود: با توجه به نقش داوطلبانه تشکل‌های مردم نهاد در جامعه، آنان می توانند در زمان بحران از کارکردهای مهمی برخوردار باشند .
وی افزود : هدف سمن ها انجام اقدامات جایگزین به جای دستگاههای دولتی نیست ، بلکه تشکلهای مردمی به عنوان یک هماهنگ کننده بین دولت و جامعه در شرایط بحرانی عمل می کنند.
دبیر شورای توسعه و حمایت از سازمان‌های مردم نهاد استان با بیان اینکه تشکل‌های مردمی باید با ارتباط و تعامل موثر با یکدیگر و همچنین با مردم بتوانند ظرفیت استان را برای اجرای برنامه‎های مدیریت بحران شناسایی نمایند اظهار کرد : سازماندهی و ایجاد شبکه هماهنگی تشکل‌های مردم نهاد سبب تسریع در امدادرسانی و ارائه خدمات بهتر می شود.
بیدخام در بخش دیگری از سخنان خود به مراحل نقش آفرینی سمن ها در مدیریت بحران اشاره کرد و گفت : تشکل‌های مردم نهاد می توانند در مرحله پیشگیری از بحران با شناسایی گروههای داوطلب و هماهنگی با معتمدین محلات و در مرحله آمادگی با آموزش های تخصصی نقش موثری ایفا نمایند .
وی با بیان اینکه تشکلها می توانند در چارچوب اساسنامه در مراحل چهارگانه بحران و آموزش اعضا با ارائه طرح و برنامه های پیشنهادی به دبیرخانه کارگروه با  اداره کل بحران تفاهم نامه منعقد نمایند اظهار کرد :  داوطلبین و تشکلهای مختلف مردمی در مواقع  بحران قبل از اعزام تحت پوشش بیمه قرار می گیرند .
بیدخام به بحران کرونا اشاره کرد و اظهار کرد : در ۱۴ ماه گذشته که کشور درگیر مشکلات ناشی از ویروس کرونا بود تشکل‌های مردمی زحمات زیادی متقبل شدند و برای مقابله با موج چهارم ضروری است همراه با سایر گروههای مردمی و با انسجام بیشتر فعالیت نمایند .