رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

باغستان قزوین با خرج‌کردن از جیب دیگران حفظ نمی‌شود


25 دى, 1399 - 10:22 -- omrani
معاون عمرانی استاندار قزوین

باغستان قزوین با خرج‌کردن از جیب دیگران حفظ نمی‌شود

معاون عمرانی استاندار قزوین گفت: باغستان را با هزینه‌کردن از جیب دیگران نمی‌توان حفظ کرد و وقتی می‌خواهیم باغستان را حفظ کنیم، باید از جیب خودمان خرج کنیم.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری ،

علی فرخزاد در جلسه تبادل نظر با باغداران سنتی قزوین درباره مشکلات احیاء و ساماندهی باغستان سنتی که عصر امروز در سالن جلسات معاونت عمرانی استانداری قزوین برگزار شد، اظهار داشت: باغستان را با هزینه کردن از جیب دیگران نمی‌توان حفظ کرد و وقتی می‌خواهیم باغستان را حفظ کنیم، باید از جیب خودمان خرج کنیم.

وی اضافه کرد:‌ متاسفانه برخی مدعیان حفظ باغستان سنتی قزوین علی‌رغم ادعاهای فراوان معتقدند که نباید شخصاً برای احیای باغستان هزینه کنند و باغستان را باید از جیب دولت، شهرداری و دیگران حفظ و نگهداری کنیم.

  • حضور افراد کم‌اطلاع در جلسات شورای باغستان

فرخزاد با انتقاد از حضور افراد کم‌اطلاع در جلسات شورای باغستان تصریح کرد: متاسفانه افرادی در جلسات شورای باغستان شرکت می‌کنند و نظر می‌دهند که حتی کمترین اطلاعات را راجع به باغستان ندارند. افرادی که نه می‌دانند آبیاری باغستان در زمستان چگونه انجام می‌شود و نه اینکه چطور در چله تابستان باغ‌ها را بیل زده و یا در فصل برداشت چگونه پسته‌چینی و گردوچینی می‌کنند.

وی ادامه داد: کسی تا این امور را ندیده باشد، اصلاً نمی‌تواند راجع به باغستان حرف بزند. به همین خاطر ساختار شورای باغستان نقص داشت که با دستور استاندار مقرر شد کسانی در جلسات شورای باغستان شرکت کنند که به‌ اصطلاح این کاره بوده و عشق و علاقه به باغداری و حفظ باغات سنتی را داشته باشند و بی‌شک این افراد کسی جز خود باغداران نیستند.

  • حضور 3 باغدار در شورای باغستان

دبیر شورای باغستان با تاکید بر حضور باغداران در جلسات شورای باغستان گفت: قرار شده در جلسه‌های شورای باغستان حداقل 3 باغدار شرکت ‌کنند؛ چرا که اگر قرار است در باغستان کاری انجام شود، فقط باید توسط خود باغدارها انجام شود و  هیچ شخصی بیرون از این مجموعه دلش برای باغستان و باغات سنتی آن بیشتر از خود باغدار نمی‌سوزد.

فرخزاد ضمن انتقاد جدی از عملکرد 4 دستگاه میراث فرهنگی، جهاد کشاورزی، آب منطقه‌ای و محیط زیست در زمینه حفظ و نگهداری از این میراث طبیعی و تاریخی تصریح کرد: به جز شهرداری که با ایجاد سازمان باغستان حمایت‌های نصفه و نیمه‌ای از باغستان داشته، این 4 دستگاه یادشده هیچ کاری انجام ندادند و مشارکت آنها در حفظ باغات سنتی فقط در حد حرف بوده است.