رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

قزوین جزو ۳ استان نخست کشور در تکرار حوادث طبیعی است؛


20 دى, 1399 - 10:33 -- omrani
رئیس کارگروه مدیریت حوادث و بلایای طبیعی استان

قزوین جزو ۳ استان نخست کشور در تکرار حوادث طبیعی است؛

معاون عمرانی استاندار قزوین گفت: قزوین جزو ۳ استان نخست کشور در زمینه تکرار رخ دادن حوادث و بلایای طبیعی است و از ابتدای امسال تاکنون ۲۵۰ حادثه طبیعی در قزوین رخ داده است.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری ،

علی فرخزاد در مراسم  مانور زلزله که در روستای قدیم‌آباد شهرستان قزوین برگزار شد در جمع خبرنگاران اظهار داشت: استان قزوین جزو 10 استان حادثه‌خیز کشور است که بلایای طبیعی مانند سیل، زمین‌لرزه و فرونشست اکثر مناطق آن به ویژه نواحی روستایی را تهدید می‌کند.

وی اضافه کرد: همچنین قزوین جزو استان‌های نخست کشور در زمینه تکرار رخ دادن حوادث و بلایای طبیعی است و از ابتدای امسال تاکنون 250 حادثه طبیعی در قزوین رخ داده است که این آمار در سامانه مدیریت بحران وزارت کشور موسوم به سامانه سما به ثبت رسیده است.

فرخزاد ادامه داد: از 26 نوع حادثه‌ و بلای طبیعی که در کشور ما تعریف شده، 20 نوع آن در استان قزوین به صورت متناوب اتفاق می‌افتد که سیل، زلزله، فرونشست و سرمازدگی بیشترین آمار در این حوزه را به خود اختصاص می‌دهند.

  • برپایی مانور برای ارزیابی آمادگی دستگاه‌های امدادی

رئیس کارگروه مدیریت حوادث و بلایای طبیعی استان قزوین اجرا و برپایی مانورهای زلزله را بهترین راه مقابله با تبعات ناشی از حوادث طبیعی دانست و گفت: امروز به منظور ارزیابی سطح آمادگی دستگاه‌های امدادرسان در مقابله با حوادث احتمالی مانوری برگزار می‌کنیم تا میزان آمادگی دستگاه‌های امدادرسان از جمله مرکز فوریت‌های پزشکی، هلال‌احمر، اورژانس و پلیس در مقابله با این قبیل حوادث را بسنجیم.

فرخزاد با بیان اینکه سناریوی برگزاری مانور زلزله قدیم‌آباد یک زلزله 5 ریشتری و ایجاد فرونشست زمین در این روستا است، افزود: سناریوی ما این است که به دلیل برداشت‌های بی‌رویه آب زیرزمینی در این روستا اتفاق افتاده و ضمن نشست کردن زیرساخت‌های عمرانی این روستا مانند جاده خودروها در چاله‌هایی ناشی از این فرونشست افتاده‌اند.

وی ادامه داد: برگزاری چنین مانورهایی برای حفظ میزان آمادگی دستگاه‌های امدادی و خدماتی برای مدیریت حوادث طبیعی در استان صورت می‌گیرد تا اگر خدای‌ نکرده زلزله‌ای در استان ما رخ