رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

ضرورت استفاده از ظرفیت تشکلهای مردم‌نهاد در ترویج فرهنگ ایثار و شهادت


23 بهمن, 1398 - 21:50 -- خبر
مدیر کل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی تاکید کرد :

ضرورت استفاده از ظرفیت تشکلهای مردم‌نهاد در ترویج فرهنگ ایثار و شهادت

مدیر کل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری در آیین اختتامیه «جشنواره یاوران ایثار» که در سینما بهمن حوزه هنری برگزار شد، از پنج تشکل مردم‌نهاد برتر فعال در حوزه دفاع مقدس استان تقدیرکرد

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری ،

مریم بیدخام مدیر کل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری در آیین اختتامیه «جشنواره یاوران ایثار» که در سینما بهمن حوزه هنری برگزار شد،  ضمن تبریک ایام مبارکه دهه مبارکه فجر افرادی را که در حوزه های مختلف فرهنگی اجتماعی و بویژه بحث ترویج فرهنگ ایثار و شهادت  قدم بر می‌دارند ، افسران جبهه فرهنگی کشور خواند و گفت :  هدف از برگزاری این همایش‌ها فارغ از بحث‌های نظری، این است که فرهنگ ایثار در جامعه نهادینه و تبلور آن به صورت فرهنگ در جامعه مشاهده شود.
ایشان ضمن مهم دانستن تبیین اهداف انقلاب و ارزش های دفاع مقدس و فرهنگ ایثار و شهادت به ویژه برای جوانان اظهار کرد : تشکلهای شاهد و ایثارگر با احساس مسئولیت و دغدغه جهت برطرف نمودن آسیبهای موجود در جامعه پا به عرصه گذاشته اند تا بتوانند با اجرای برنامه های مختلف فرهنگی و اجتماعی در بین جامعه ایثارگر و آحاد مردم، فرهنگ ایثارگری را به لایه های اجتماعی منتقل و در مرتفع نمودن آسیبهای اجتماعی ایفای نقش نمایند.
بیدخام افزود : تبیین اهداف و ارزش‌های دفاع مقدس باید مورد توجه واقع شود و برگزاری جشنواره‌ها و مراسمات با محوریت دفاع مقدس در جامعه پررنگ شود تا بتوانیم در راستای زنده نگهداشتن یاد و خاطره شهدای والامقام به اهداف خود جامه عمل پوشانده و این مسیر را برای جوانان هموار کنیم.
وی با  تاکید بر اینکه ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه بایستی به عنوان یک اولویت مهم و اساسی مورد توجه قرار گیرد گفت : ایجاد زمینه های لازم برای ایجاد تشکل هایی که در این زمینه فعالیت دارند و فراهم نمودن بستری مناسب برای ورود به این حوزه  ضروری است .
وی با بیان اینکه در استان قزوین 5 سازمان مردم نهاد در حوزه ایثار و شهادت فعالیت می کنند که مجوز خود را از استانداری دریافت نموده اند. ، اهم فعالیت آنها را اجرای برنامه های فرهنگی دراعیاد و مناسبتهای مختلف ، برگزاری کارگاههای آموزشی و توانمندسازی ایثارگران ، حمایت از ایثارگران جهت پیشرفت در عرصه های مختلف ، معرفی و ترویج سیره شخصیتی شهداء انقلاب ، گردآوری آثار شهداء و ایثارگران عرصه های مختلف برشمرد .
در پایان از ۵ گروه برتر مردم نهاد در حوزه دفاع مقدس تجلیل به عمل آمد .
گفتنی است گروه‌های مردم‌نهاد در موضوعاتی نظیر یادواره شهدا، خاطره گویی، برگزاری نمایشگاه‌های فرهنگی و کتاب، اردوهای جهادی، دوره‌های زندگی به سبک جهادی، فعالیت در فضای مجازی و فعالیت‌هایی نظیر سرود، موسیقی، کلیپ، گرافیک و … فعالیت و آثار خود را به دبیرخانه جشنواره ارسال نموده بودند.