رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

وضعیت زنان؛بیانگر درجه توسعه یافتگی هر جامعه است


23 آبان, 1398 - 23:28 -- روابط عمومی 3
فرماندارآوج:

وضعیت زنان؛بیانگر درجه توسعه یافتگی هر جامعه است

فرماندار شهرستان آوج گفت:امروزه وضعیت زنان؛بیانگر درجه توسعه یافتگی هر جامعه است.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری ،

نصرت اله علیرضایی در نشست با بانوان شهرستان آوج در سخنانی بیان داشت:براساس تحلیل برخی از متفکرین و نویستدگان،تاریخ ایران یک تاریخ مذکّر است و اثری از نقش و جایگاه زن در این تاریخ نگاری منعکس نشده است و حضور و وجود زنان بعنوان نیمی از جامعه مغفول و نادیده انگاشته شده است.به عبارت دیگر تاریخ سیاسی و اجتماعی ایران را اولاً مردان نوشته اند و دیگر اینکه این تاریخ را مردانه نوشته اند.
وی افزود:لذا وضعیت و جایگاه اجتماعی و فرهنگی زنان در جامعه امروز یک عقبه بلند تاریخی دارد و تغییر و تحول این وضعیت نیازمند یک کار بلند مدت فرهنگی،عزم همگانی و اقدامات زیربنایی از سوی مسئولان و جریان ها،سازمان ها،نهادها و تشکل های ی اثرگذار فرهنگی،اقتصادی و اجتماعی است و نباید انتظار داشت که یک شبه تغییرات و تحولات اساسی در این حوزه اتفاق بیافتد.
فرماندار شهرستان آوج تصریح کرد:انقلاب مشروطه سرآغاز تغییر در وضعیت اجتماعی زنان است و این روند در فرایند انقلاب اسلامی و با دیدگاه های امام راحل(ره) در خصوص نقش و مسئولیت زنان در عرصه های اجتماعی و سیاسی شتاب بیشتری به خود گرفت.
علیرضایی بیان داشت:امروزه سنجش وضعیت زنان یک شاخص بسیار مهم در بیان و ارزیابی میزان توسعه یافتگی هر جامعه ای است و این شاخص های امروز در جامعه ما توسعه پیدا کرده و بستر مشارکت زنان در عرصه های مختلف فراهم شده است اگرچه تا رسیدن به نقطه مطلوب راه درازی در پیش داریم.
وی افزود:در تفکر سنتی برای زن ۳ نقش  خانه داری،بچه داری و همسرداری قائل هستند اما با تغییر و تحولاتی که در بخش های مختلف بوجود آمده،زنان طالب حضور،اثرگذاری و مشارکت بیشتر در عرصه های اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و مدیریتی در جامعه هستند.
فرماندار شهرستان آوج بیان داشت:بهترین و منطقی ترین و ممکن ترین روش اثرگذاری و مشارکت زنان در جامعه امروز فعالیت در قالب سازمان های مردم نهاد می باشد و امیدواریم زنان شهرستان آوج بتوانند فعالیت های خود را قالب سمن ها ساماندهی و انتظارات و توقعات و برنامه های خود را از این طریق پیگیری و مطالبه کنند.
وی گفت:زنان می توانند با راه اندازی سازمان های مردم نهاد و به شیوه جمعی و کروهی در بخش های مختلف از قبیل بهداشتی،محیط زیست،آسیب های اجتماعی،مهارت های زندگی،کارآفرینی و فعالیت های اقتصادی،برنامه های فرهنگی و مذهبی فعالیت کنند و نقش و مسئولیت خود را در روند توسعه شهرستان ایفا نمایند و آماده هرگونه همکاری و حمایت در این زمینه هستیم.
گفتنی است در ابتدای این جلسه بانوان شهرستان به بیان نقطه نظرات،پیشنهادات،انتظارات و سوالات و مطالبات خود پرداختند.
در این جلسه از تلاش ها و زحمات خانم فهیمه محمدی تقدیر و عذر علمشاهی بعنوان مشاور جدید فرماندار در امور بانوان و خانواده معرفی شد.