رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

سلامت مالی دولت یازدهم بر هیچ کس پوشیده نیست


3 شهريور, 1395 - 10:29 -- روابط عمومی 3
فرماندار البرز:

سلامت مالی دولت یازدهم بر هیچ کس پوشیده نیست

خط مشی دولت تدبیر و امید ، اعتدال و اصلاح است
فرماندار البرز گفت: افزایش شفافیت و انضباط مالی از اولویتهای کاری دولت تدبیر و امید می باشد و سلامت مالی دولت یازدهم بر هیچ کس پوشیده نیست.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری ،

رضا عسگری  فرماندارالبرز در مصاحبه با کارشناس روابط عمومی به برخی از سوالات و مشائل روز جامعه پاسخ داده است که متن کامل این گفت و گو در ادامه می آید:
1-    ارزیابی جناب عالی بعنوان نماینده عالی دولت (در سطح شهرستان یا بخش)از کارنامه عملکرد اقتصادی دولت تدبیر و امید در سه سال گذشته چیست.؟ دستاوردهای دولت را در این زمینه بیان کنید.
درخصوص دستاوردها و نتایج عملکرد دولت یازدهم در طول سه سال گذشته در حوزه اقتصادی می توان به موارد ذیل اشاره کرد: الف-  کاهش نرخ تورم : دولت تدبیر و امید سیستم اقتصادی را تحویل گرفت که کارشناسان امور اقتصادی در دولت پیشین برنامه ریزی خاصی برای بهبود روند اقتصادی نداشتند . به همین دلیل بسیاری از طرح ها و پروژههایی که شروع شد با مشکلات زیر بنایی خاصی مواجه شدند . زمانی دولت یازدهم زمام امور را به دست گرفت که تورم افسار گسیخته و بیش از 40 درصد گزارش شده بود ، بنابراین مقابله با تورم در اولویت کاری دولت قرار گرفت و با مطالعات کارشناسی انجام شده دولت موفق به کنترل نرخ تورم شد بطوریکه آمارها نشان دهنده آن است که تورم به زیر 10 درصد و تک رقمی شده و این یکی از دستاوردهای بزرگ دولت است .
ب-سلامت مالی و مبارزه با فساد در دولت : افزایش شفافیت و انضباط مالی از اولویتهای کاری دولت تدبیر و امید می باشد و سلامت مالی دولت یازدهم بر هیچ کس پوشیده نیست . اگر بپذیریم فساد بعنوان عاملی بازدارنده در حوزه سرمایه گذاری است در حوزه مبارزه با فساد اقداماتی همچون شفافیت اطلاع رساتی ، مبارزه با قاچاق کالا و سرو سامان دادن رانتها از جمله مصادیق مبارزه با فساد مالی است .
ج-ثبات بازار و تثبیت نرخ ارز  : ثبات بازار و تثبیت نرخ ارز  نیز یکی دیگر از دستاوردهای دولت تدبیر و امید است ، با توجه به اینکه قیمت دلار در سالهای اخیر جهش بلندی داشت و نوسانات نرخ ارز و بی ثباتی زیادی در بازار را ایجاد کرده بود ، این بی  ثباتی قدرت ریسک سرمایه گذاری را گرفته و دیگر رقبتی برای سرمایه گذاری وجود نداست ، لذا تثبیت  قیمت ارز و تمهیدات دولت تدبیر و امید اثر مثبت و محسوس خود را بر همه جنبه های اقتصاد از جمله رونق سرمایه گذاری گذاشته است .
د- اقتصادی و کاهش قابل توجه وابستگی به اقتصاد نفتی  از دیگر دستاوردهای دولت تدبیر و امید است : دولت یازدهم با افزایش سهم مالیات در بودجه عمومی کشور کاهش وابستگی اقتصاد به نفت را رقم زد .
سوال 2 : فضای اقتصادی  جامعه در سه سال گذشته  را چگونه تحلیل می کنید؟ و پیشنهادات شما درجهت رونق اقتصادی و بهبود فضای کسب و کار چیست؟
 زمانی دولت یازدهم  زمام امور اجرایی کشور را بدست گرفت که  ایران هیچ گونه مناسبات خارجی  نداشته و تحریمها اثرات خود را به شدت نشان داده بودند ، این مهم همزمان باعث کاهش شدید قیمت نفت و کاهش درآمدها شده و متاسفانه رکود سرعت انجام پروژه ها را کاهش داده بود . دولت تدبیر و امید در چنین شرایطی همزمان با پیگیری مذاکرات برجام در تلاش بود که  با کاهش وابستگی هزینه های خارجی را کاهش و در نتیجه بهره وری  و خودکفایی در عرصه تولید را افزایش دهد .
الف- پرداخت تسهیلات به واحدهای صنعتی مشکل دار در جهت رونق اقتصادی:   با توجه به آسیب شناسی های  صورت گرفته و بررسی مشکلات این واحدها مقرر شده است در اعطاء تسهیلات به واحدهایی با زیر 50 نفر کارگر 1 میلیارد تومان تسهیلات سرمایه در گردش ، به واحدهای تا 100 نفر کارگر 2 میلیارد تومان تسهیلات و به واحدهای نیمه تمام 3 میلیارد تومان تسهیلات با شرایط ویژه  پرداخت شود . لذا اختصاص این وام ها نیز یکی دیگر از فعالیتهای دولت محترم در خصوص رونق اقتصادی است .
پیشنهادات در جهت رونق اقتصادی :
الف _خودکفایی و سرمایه گذاری در حوزه کشاورزی ، استفاده بهینه از منابع آب و افزیش راندمان تولید
ب _جذب گردشگر : ایران اسلامی علی رغم اینکه کشورهای همسایه درگیر  جنگ  و دچار نا امنی هستند می تواند با امنیت موجود که به همت غیور مردان کشورمان  تامین شده در حوزه جذب گردشگر گام های  اساسی بردارد .
ج _ شناسایی موانع تولید و تلاش در جهت رفع آنها
د _ توجه ویژه دولت تدبیر و امید به احیاء بیش از پیش کارآفرینی و ترغیب جوانان ونوجوانان به آموزشهای فنی و حرفه ای
ه_ اهتمام ویژه دولت در خصوص واگذاری پروژه های عمرانی به بخش خصوصی

سوال 3 نظر شما درباره برجام  و توافات هسته ای چیست.؟
مذاکرت عزتمندانه ای صورت گرفت که  چارچوب آن  دغدغه های مقام معظم رهبری و منافع نظام جمهوری اسلامی را مد نظر داشته است ، مسیر دیپلماسی کشور با رهنمودهای داهیانه مقام معظم رهبری و توان کارشناسی تیم مذاکره کننده  و بنا به سخنان مقام معظم رهبری که  ((تیم مذاکره کننده افراد امین و دلسوزی هستند)) با این حسن اعتماد نظام ، شرایط  بگونه ای رقم خورد که " بصورت مستقیم" وارد مذاکره شدیم و واسطه ها حذف شدند زیرا حضور واسطه در مذاکرات  تنها هزینه ها را افزایش می داد .  لذا حمایت رهبری و مردم منجر به توافق عزتمندانه ای شد که منافع کوتاه مدت و بلند مدت کشور را در نظر داشته وحقوق هسته ای ایران در جهان  به رسمیت شناخته شد و نتیجه مشخص و حائز اهمیت  برجام این بود که سایه شوم جنگ از کشور برداشته شد . هم چنین  لازم بتوضیح است  دولت تدبیر و امید در این مذاکرات در فضای داخلی نیز از آزمون پیش رو سربلند بیرون آمد زیرا علی رغم اینکه در فضای داخلی نیز منتقدان  ، رسانه ملی و جریانهای سیاسی نیز ازتمام توان خود بمنظور  نقد و ارائه نظرات کارشناسی استفاده نمودند دولت صبورانه از همه ظرفیتها و توان کارشناسی خویش در جهت به ثمر رسیدن مذاکرات استفاده نموده است . 
سوال 4: از برجام به چه شکلی می توان در جهت توسعه و تعالی کشور بهره برد.؟ موانع پیش روی اجرای کامل برجام چیست.؟
الف - توافقنامه هسته ای طبیعتا فرصت مناسبی را ایجاد کرده است که بتوانیم از ظرفیت سرمایه گذاران خارجی در راستای رونق اقتصادی استفاده نمائیم .
ب_این توافق مناسبات پولی و بانکی را تسهیل نموده است .
پ_در حوزه صادرات نیز با امنیت خاطر بیشتری معاملات صورت می گیرد زیرا دغدغه ای برای بازگشت سرمایه و منابع مالی ( نفتی و غیر نفتی ) وجود ندارد .
ج_ برجام فرصتی را ایجاد کرد که ایران بتواند در ورود کالاها به کشور حق انتخاب داشته باشد ، زیرا پیش از مذاکرات مختصر پولی که داده می شد صرف ورود کالاهایی از یک کشور خاص و باهزینه بالا می شد و عملا حق انتخابی برای کشور قایل نبوده اند اما اکنون قدرت انتخاب بهترین خدمات با کمترین هزینه داریم .
د_ هزینه مبادلات پولی و ارزی به شدت کاهش یافته است .
ه_ حذف واسطه ها یکی دیگر از دستاوردها می باشد که دیگر نیازمند طی مسیر با حضور چندین واسطه و افزایش هزینه ها نیستیم .
 هم چنین لازم بتوضیح است باید از فرصت پسا برجام بمنظور جذب سرمایه گذاری ، انتقال فن آوری های نوین به کشور در جهت راه اندازی واحدهای صنعتی و موضوع رونق صادرات غیر نفتی استفاده نمائیم . اما ذکر این نکنته ضروری است همان طور که در داخل ایران منتقدانی وجود داشته اند که مخالف مذاکرات بوده اند در کشورهای طرف مذاکره نیز سنگ اندازیهایی صورت گرفته است اما نکته حائیز اهمیت آن است که باید در اجراء توافقات منافع ملی در نظر گرفته شود و صبورانه و در مسیر عقلانی با حفظ عزت و منافع کشور عزیزمان حرکت کنیم در  ادامه نیز با طح موضوع برجام توقعات را در موافقان و مخالفان نباید بالا برد زیرا بسیاری از مشکلات در اقتصاد کشور ریشه دار است که م بایست مورد بررسی قرار گیر زیرا مرتفع شدن آنها در کوتاه مدت امکان پذیر نیست . از سوی دیگر برجام دستاورد ملی است زیرا مورد حمایت تمامی ارکان نظام بوده و قطعا " هر اقدام تخریبی در جهت رد کامل منافع مذاکرات به ضرر منافع ملی در کشور است . لذا تمامی اقشار و گروه ها باید تلاش کنند تا با تمام تلاش از ظرفیت بوجود آمده حداکثر بهره برداری را نموده و در عین حال دغدغه های دلسوزان نظام و در راس آنها مقام معظم رهبری ( مدظله العالی ) مورد توجه قرار گیرد .
سوال 5: برداشت و تحلیل جنابعالی از این جمله رییس جمهور محترم که " دولت تدبیر و امید یک دولت فراجناحی است." چیست.؟

خط مشی دولت تدبیر و امید مشی اعتدال و اصلاح است و رئیس جمهور دولت  یازدهم به جناح سیاسی خاصی در کشور تعلق ندارد لذا دولت ایشان نیز فراجناحی است و از ظرفیت کارشناسان و نخبگان از تمامی گروه ها در پیشبرد مصالح کشور و نظام  تا کنون بهره گرفته است . زیرا حرکت در مسیر عقلانیت و خرد ورزی جز با اعتدال امکان پذیر نیست . دولت یازدهم معتقد به مذاکره و شفاف سازی امور  شایسته سالاری و  در نتیجه اطلاع رسانی واقعیتهای تلخ و شیرین به عموم مردم است و در این خصوص در تمامی ابعاد از توان فکری و تجربی بسیاری از کارشناسان از تمامی گروه ها بهره جسته است .

سوال 6: فضای مدیریتی استان را تا چه اندازه مبتنی بر چارچوب ها،معیارها و جهت گیری های دولت تدبیر و امید می دانید.؟ چه پیشنهادات و نقطه نظراتی در این خصوص دارید.؟

 در مدیریت کلان استان ، استاندار بعنوان نماینده عالی  استان کاملا" در جهتی  همسو با سیاستهای دولت حرکت می کند ، طبیعتا" اشرافیت کامل استاندار محترم ، تجربه کاری ایشان ، اعتماد دولت ودر نتیجه وزیر محترم کشور به توانایی استاندار محترم و در نهایت صبوری و سعه صدر در مواجهه با مسائل باعث شده است تمامی دستگاه های اجرایی نیز مکلف باشند در چارچوب سیاستهای ابلاغی حرکت کنند ، حال وقتی  عموم مردم استان جهت گیریهای خویش  را در انتخابات ریاست جمهوری و موکدا" در انتخابات مجلس شورای اسلامی  مشخص نموده اند لذا مدیران نیز مکلفند در مسیر خواست عموم جامعه گام بردارند .زیرا انتظار مردم تغییر در روند مدیریتی کشور بوده است و در انتخابات هفتم اسفند ماه 94 تاکید مجددی بر این خواسته شد . 
سوال 7 : فکر می کنید برای تحکیم پایگاه اجتماعی دولت و تقویت و افزایش تعامل ،رضایت مندی،اعتماد و امیدواری مردم به نظام و دولت تدبیر و امید چه باید کرد؟تا چه اندازه در این زمینه دغدغه دارید و برای تحقق آن در طول مدت مدیریت عالی(در سطح شهرستان یا بخش)چه اقداماتی صورت گرفته است.؟

 دولت یازدهم تمام تلاش خود را نموده است تا در فضایی آرام به دور از حاشیه در جهت خدمت رسانی به مردم گام بردارد وبا اقدامات اساسی ساختار معیوب  در روند اجرایی کشور را اصلاح کند . مبارزه با فساد ٍ برخورد صبورانه با منتقدین از تمامی گروه ها ، شفاف سازی و پذیرش نقد منصفانه ، برخورد عالمانه  با امور در تمامی حوزه ها منجر به  افزایش  تعامل و امیدواری در جامعه شده است . لذا دولت تدبیر و امید سعی بر آن دارد  ضمن شناخت دقیق از عواملی که موجبات نارضایتی عمومی را باعث شده است در جهت رفع آن تلاش می کنند و با در نظر گرفتن انضباط مالی به دور از تبعیض با در نظر گرفتن عدالت و شایسته سالاری و استفاده از تمام ظرفیتهای جامعه و عدم برخوردهای خطی و جناحی ، استفاده از ظرفیت تمامی نخبگان سیاسی ، فرهنگی ، اجتماعی و اقتصادی  در جهت تعالی نظام و منافع عمومی حرکت کند .

سوال 8: چگونه می توان نقش،حضور و مشارکت مردم را در پیگیری و اجرای برنامه های دولت بیشتر کرد ؟
 دولت تدبیر و امید در برخورد با فیش های نامتعارف حقوقی نه تنها این مساله را برای خود به عنوان خط قرمز فرض نکرد بلکه به شدت با آن نیز به مقابله برخواست در حالیکه دولت قبل برخورد با کابینه خود را تحت هر شرایطی برای خود به عنوان خطر قرمز متصور بود. البته پرداختن به موضوع حقوق های نامتعارف نباید باعث آن شود که فسادهای گذشته که چندین برابر میزان حقوق های نامتعارف بوده فراموش شود زیرا بدون شک عده ای به دنبال این موضوع هستند تا با ارائه مسائل فعلی، بحث فسادهای بزرگ گذشته را به دست فراموشی بسپارند.
بستر ایجاد چنین مشکلی را مربوط به گذشته دانست و اضافه کرد: اگرچه برخی ها علت وقوع چنین موضوع هایی را اشکال در برخی قوانین و مقررات از جمله وجود تبصره ها متعدد قانونی می دانند اما باید در جهت اصلاح آنها گام برداشت و در عین حال نیز این مهم نه در دولت که در بسیاری از نهادها و شرکت ها وجود داشته که رسیدگی به همه حوزها باید مورد بررسی دقیق قرار گیرد ، با وجود تخریب ها و هجمه های صورت گرفته، دولت با تمام سختی ها کارها را پیش برده و فضای عمومی را نیز مدیریت می کند،  اما نقش رسانه ها را در این رابطه بسیار حساس و مهم است  با مدیریت رسانه های نوظهوری چون فضاهای مجازی می توان ضمن مدیریت این بخش، ارسال اخبار درست را در مسیر صحیح قرار داد تا مردم به بهترین شکل از آن استفاده کنند                                                                          
حضور مردم در سازمانهای مردم نهاد محور اجرای برنامه های دولت است.  با توجه  به نقش موثر سمن ها در فعالیتهای اجتماعی  باید گفت :   در عرصه فعالیت های اجتماعی دولت ها به تنهایی قادر به رفع مشکلات نیستند و هر جا اقبالی برای حل معضلات اجتماعی وجود  داشته، با خواست و همکاری آحاد مردم محقق شده است،  لذا نقش آفرینی مردم در عرصه جامعه و تلاش همه جانبه آنها بعنوان ذینفعان اصلی می تواند مسائل اجتماعی از جمله اعتیاد و طلاق را به نحوی مطلوب حل و فصل کند.
سوال 9 : به نظر جناب عالی مهمترین اولویت هایی که در شرایط موجود دولت باید برای برون رفت از شرایط سخت اقتصادی در پیش بگیرد چیست.؟ به این سوال در دو سطح ملی و استانی به شکل  خلاصه و فهرست وار پاسخ  بدهید.   
 اهتمام در جهت تحقق مولفه های اقتصاد مقاومتی و اتکاء به اقتصاد درون زا که از دغدغه های مقام معظم رهبری ( مدظله العالی ) است . توجه ویژه به اقتصاد مردم بنیاد که مسئولیت  تحقق آن تنها متوجه دولت نیست بلکه همت عموم جامعه و عزم عمومی را می طلبد . لذا استفاده از تمامی ظرفیت های علمی استان، ایجاد یکپارچگی و وحدت نظام مند بین مدیران به وسیله اشاعه فرهنگ روحیه مدیریت جهادی و دوری از بخشی نگری در کنار پذیرش مسئولیت و پاسخگویی جمعی  جامعه می تواند کانون ایجاد همگرایی، وفاق و عزم ملی  در بین مسئولان و مردم باشد و ارتباطات بین عوامل اجرایی  قوای سه گانه را به خوبی تنظیم کند تا بحمدالله  بتوانیم با اقتصاد خودمحور به خودکفایی رسیده و از اقتصاد متکی به نفت و وابستگی فاصله بگیریم .