رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

تصمیمات دستگاههای اجرایی پیوست حقوق شهروندی داشته باشد


19 آبان, 1397 - 20:01 -- خبر
بیدخام مدیرکل دفتر اجتماعی فرهنگی استانداری تاکید کرد :

تصمیمات دستگاههای اجرایی پیوست حقوق شهروندی داشته باشد

در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی باید رعایت حقوق مردم ، حفظ کرامت آن ها سرلوحه تمامی امور ما قرار بگیرد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری ،

مریم بیدخام مدیرکل دفتر اجتماعی فرهنگی استانداری قزوین در جلسه ستاد صیانت از امنیت عمومی و حقوق شهروندی گفت: رعایت حقوق شهروندی از مفاهیم مهم در نظام حقوق داخلی و بین المللی بوده و ریشه در مفاهیم قرآنی دارد.
وی با بیان اینکه همچنین در اصول متعدد قانون اساسی و فرمان تاریخی 8 ماده ای حضرت امام و بیانات مقام معظم رهبری بر رعایت آن تاکید شده، اضافه کرد: به جهت رعایت حقوق مردم و تکریم شهروندان، منشور حقوق شهروندی در 29 آذر 95 در همایش قانون اساسی و حقوق ملت با حضور دکتر روحانی رونمایی شد.
 بیدخام با اشاره به اینکه  جهت اجرای این منشور بسترسازی قانونی و ساختاری، آموزش و تبیین حقوق شهروندی و ارتقای فرهنگ عمومی، افزایش حساسیت و تعهد و مطالبه گری ضروری است اظهار داشت: در این راستا نیاز است سایر قوا، نهادهای دولتی و غیر دولتی به همراه تشکل های مردم نهاد همکاری لازم را داشته باشند.
دبیر ستاد صیانت از حریم امنیت عمومی و حقوق شهروندی استان تسهیل دسترسی شهروندان به حوزه های اداری، پاسخگویی مدیران در جهت افزایش سطح رضایتمندی مردم، آگاه سازی مردم با حقوق و تکالیف شهروندی، گسترش و ترویج فرهنگ عفاف و حجاب را از جمله مهمترین انتظارات از مدیران دستگاهها برشمرد و اهتمام دستگاه های مشمول به اجرایی کردن ماده 17 تصویب نامه حقوق شهروندی و موضوع  "ایجاد میز خدمت "را در جهت تکریم ارباب رجوع ضروری دانست .
بیدخام با بیان اینکه ستاد صیانت استان دستگاه های دولتی وغیردولتی را در سه حوزه عفاف و حجاب ، حقوق شهروندی و مصوبه ۴۲۷ شورای عالی انقلاب فرهنگی ، در سه بازه زمانی تعطیلات نوروزی،ایام ماه مبارک رمضان و به یک بار هم به صورت کلی همه دستگاه ها را مورد ارزیابی قرار می دهدافزود: در این ارزیابی ها دستگاه های اجرایی از نظر تعداد کارکنان به 2 گروه بالای 50 و زیر 50 نیرو و به چهار گروه امور عمومی، اقتصادی، آموزشی فرهنگی و اجتماعی و زیربنایی تقسیم شدند.
وی با اشاره به بازرسی از 140 دستگاه در استان، اظهار داشت: این دستگاه ها براساس چک لیست های جداگانه توسط 28 تیم و 57 بازرس در سطح استان ارزیابی شده و نتایج ارزیابی ها به آنها ابلاغ شد.
بیدخام با اشاره به اعلام نتایج بازرسی ها به وزارت کشور و وزارتخانه های مربوطه، تاکید کرد: مهم ترین هدفی که این بازرسی ها به دنبال دارد ایجاد حساسیت در بین مدیران است تا دغدغه این را داشته باشند که در جهت رضایت و تکریم مردم  گام بردارند.
وی توسعه مناسب خدمات الکترونیکی، به ویژه بانک ها و اهتمام دستگاه ها به انجام خدمات ابتکاری و احصای مصادیق حقوق شهروندی براساس وظایف سازمانی را از نقاط قوت این بازرسی ها دانست و یادآور شد: در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی باید رعایت حقوق مردم، حفظ کرامت آنها و رسیدگی به امور بیش از پیش سرلوحه تمام کارها قرار گیرد.
وی با تقدیر از مدیران دستگاه ها به خاطر همکاری در انجام این بازرسی ها، تصریح کرد: انتظار داریم در جهت رعایت حقوق مردم همکاری بیشتری با ستاد صیانت استان صورت گیرد.
در پایان  از مدیران دستگاه های اجرایی که در ارزیایی های دبیرخانه صیانت از حقوق شهروندی دارای رتبه های برتر شده بودند توسط استاندار محترم تقدیر به عمل آمد