رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

ساماندهی فعالیت مؤسسات خیریه استان در دستور کار قرار گرفت


7 دى, 1396 - 01:01 -- خبر
مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری قزوین :

ساماندهی فعالیت مؤسسات خیریه استان در دستور کار قرار گرفت

سیاست دفتر امور اجتماعی و فرهنگی، ایجاد بستر مناسب برای تعامل هرچه بیش تر تشکل های مردم نهاد خیریه است .

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری ،

مریم بیدخام، مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری،  با تاکید بر افزایش شکل گیری و فعالیت تشکل های مردم نهاد در دولت تدبیر و امید ، گفت: در حال حاضر 31 مجوز از سوی استانداری، فرمانداری ها و بهزیستی برای تأسیس و فعالیت مؤسسات خیریه در سطح استان صادر شده که فعالیت بیش تر آن ها در زمینه کمک به همنوعان و دستگیری کسانی است که دچار مسائلی زندگی همچون فقر هستند.

بیدخام با اشاره به این که فعالیت سمن ها در زمینه حمایت از بیماران ، نیازمندان ، بانوان بی سرپرست ، ازدواج اشتغالزایی و سایر موارد برای نیازمندان است، خاطرنشان کرد: بیش تر فعالیت های مددکاری توسط تشکل های مردمی انجام می شود و این یعنی سمن ها در کنار دولت هستند  و این نیازمند بازبینی وظایف دولت است.  

وی تاکید کرد: سیاست دفتر امور اجتماعی و فرهنگی، ایجاد بستر مناسب برای تعامل هرچه بیش تر تشکل های مردم نهاد خیریه است تا شاهد خدمت رسانی بهتر به همه نیازمندان و بیماران باشیم.

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری تصریح کرد: با وجود تعداد بالای مؤسسات خیریه در استان، به دلیل غیر فعال بودن این موسسات،  بازدهی و اثربخشی خود را در جامعه از دست داده اند.

وی افزود: در سال های اخیر، تلاش زیادی برای ساماندهی امور خیریه در استان توسط استانداری و سایر مراجع صورت گرفته، اما به دلیل فقدان برنامه ریزی و عدم پیگیری مستمر بدون نتیجه باقی مانده است.

این مقام مسئول اظهار داشت: دفتر امور اجتماعی و فرهنگی در نظر دارد با همکاری مراجع متولی و دستگاه های تخصصی این تشکل ها، نسبت به ساماندهی امور خیریه  این نوع مؤسسات اقدام کند.

دبیر هیأت نظارت بر سازمان های مردم نهاد استان بااشاره به  اینکه تشکل های مردمی در تمامی دنیا بخشی از پازل تکمیل کننده تصمیم سازی و اجرای سیاست های توسعه هستند ، بیان داشت: اساس دولت تدبیر و امید بر حمایت و توانمند سازی تشکل ها استوار و دستور العمل های وزارت کشور در این چارچوب تعریف شده است و انتظار است سمن ها  به سرعت خود را برای این ماموریت خطیر رشد دهند .

بیدخام با بیان اینکه تشکل های مردمی و موسسات خیریه مجموعه ای از سمن های مستقل و فعال در حوزه های مختلف هستند، افزود: از جمله شروط لازم برای تأسیس مؤسسات خیریه، بهره مندی از وجود خیرین و آورده مالی است. ضمن اینکه نظارت میدانی سالیانه از تشکل ها و دریافت گزارش های عملکرد اجرایی و مالی از دیگر راه های توانمند نمودن آن ها به شمار می رود.

وی با تاکید بر لزوم ایجاد بستر مورد نیاز برای تخصصی کردن موضوع فعالیت تشکل ها، گفت: ممانعت از موازی کاری، هم پوشانی و هم افزایی، تبادل اطلاعات و در نهایت افزایش توان بالقوه این موسسه ها از مزایای شبکه سازی دراین حوزه است که متولی شبکه سازی و هیات نظارت بر سازمان های مردم نهاد وزارت کشور است.

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری بیان داشت: نظارت بیش تر بر موسسه های خیریه ضروری است،  لذا تشکیل کارگروهی برای نظارت برعملکرد موسسه های خیریه در شهرستان ها، اولویت دارد.

بیدخام افزود: شبکه ملی موسسات نیکوکاری،سازمانهای مردم نهاد(سمن) به منظور برقراری ارتباط بین اعضاء و در راستای توسعه فرهنگ اجتماعی و نیکوکاری ،ارتقای سطح کیفی و کمی فعالیت ،افزایش تعامل و همکاری موسسات نیکوکاری و خیریه ،شناسایی و ارایه راهکار برای رفع مسائل و مشکلات ،تعامل با دستگاههای دولتی و غیر دولتی برای توسعه کمی و کیفی نیکوکاری و خیریه اقدام به شبکه سازی سازمان های خیریه کرده است.

وی تصریح کرد: تشکیل ستاد نظارت بر عملکرد موسسه های خیریه درشهرستان های قزوین بر اساس بخشنامه صادره از سوی وزارت کشور و متعاقب آن استانداری صورت می گیرد.

وی با بیان این که سازمان های مردم نهاد متناسب با خلاقیت و ابتکار عمل خود در ارائه خدمات اجتماعی در جلب نیکوکاران و فعالان اجتماعی موثر هستند، اضافه کرد: نشست های متعددی برای ایجاد تعامل، همفکری و ایجاد اعتماد بین مؤسسات خیریه با یکدیگر و دستگاه های اجرایی برگزار و در آینده نیز پیش بینی شده است.