رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

بررسی پیش نویس لایحه قانون تشکلهای مردم نهاد


17 آبان, 1396 - 19:34 -- خبر
بیدخام خبر داد :

بررسی پیش نویس لایحه قانون تشکلهای مردم نهاد

با حضور بیدخام مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی نشست هم اندیشی مدیران سازمانهای مردم نهاد استان برگزار شد .

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری ،

 مدیر کل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری قزوین  صبح امروز چهارشنبه مورخ 17/8/96 در نشست هم اندیشی مدیران سازمانهای مردم نهاد  استان  که به منظور بررسی پیش نویس لایحه قانون تشکلهای مردم نهاد برگزار گردید طی سخنانی اصلاح پیش نویس قانون تشکلهای اجتماعی را  یک گام رو به جلو  در جهت تقویت نهادهای مدنی دانست و افزود : یکی از راه های افزایش مشارکت های مردمی  تصویت قوانین شفاف و روشن در این زمینه می باشد . 

وی افزود: پیشنهادات سازمانهای مردم نهاد استان در خصوص تدوین لایحه قانون تشکلهای مردم نهاد احصاء و پس از جمع بندی به وزارت کشور ارسال می شود.

دبیر هیات نظارت بر سازمان های مردم نهاد استان گفت: با عنایت به اهمیت موضوع قانون، وزارت کشور طی دو مرحله ( سال ۹۳ و سال جاری ) اقدام به اخذ پیشنهادات سازمانهای مردم نهاد نموده است.

 مریم بیدخام با اشاره به جایگاه قانونی سازمان‌های مردم نهاد درقوانین ، اعتقاد دولت به کاهش تصدی‌گری  و واگذاری امور به مردم  خاطرنشان کرد : تشکلهای مردم نهاد  در حوزه های متعدد از جمله : فعالیتهای  فرهنگی اجتماعی  ، ترویج ارزش‌های اسلامی، علمی، بهداشت و درمان و غیره فعالیت دارند که در پیشبرد اهداف و برنامه‌های توسعه‌ای دولت موثر می‌باشند.

وی با تاکید براینکه هدف دولت تنها افزایش تعداد تشکلهای غیردولتی نیست، اظهار کرد: توانمند سازی و تقویت تشکلهای مردم نهاد از جمله اهداف دولت  به شمار می رود.

 بیدخام با اشاره به این موضوع که خدمت رسانی به مردم نیاز به یک قانون مدون و جامع  دارد کمک خود سمن ها  و تعامل بیشتر آن ها را در این زمینه حائز اهمیت  دانسته و افزود :  نهادینه کردن مشارکت های اجتماعی از عوامل بسیار مؤثر در تقویت و ارتقاء سرمایه اجتماعی می باشد . 

گفتنی است که بررسی پیش نویس قانون تشکلها در استان با حضور و مشارکت نزدیک به ۵۰ نفر از مدیران سازمانهای مردم نهاد فعال و دارای مجوز در ساختمان دفتر آموزش، پژوهش و آینده نگری سازمان برنامه و بودجه استان شروع و با توجه به لزوم ارائه مباحث تکمیلی تا اوخر آبان ماه ادامه خواهد داشت علاوه بر آن در حال حاضر کلیه امور مربوط به سمنها مطابق با آئین نامه اجرایی تاسیس و فعالیت سازمانهای مردم نهاد مصوب سال ۸۴ هیات وزیران انجام می شود.